Cyberpunk 2125 – Geopolityka i historia

W 2020 roku ludzkość stanęła u progu zagłady, kiedy to maszyny z samodzielnie utworzonego państwa nazwanego 01 wypowiedziały rodzajowi homo sapiens wojnę. Największe miasta Ameryki Północnej zostały poddane atakom nuklearnym, podobnie stało się z kilkoma metropoliami Europy i Azji. Od tamtego momentu ludzkość przez ponad pół wieku toczyła największą w historii wojnę, której stawką było przetrwanie. Choć nie udało się odnieść zwycięstwa, nie ponieśliśmy też całkowitej porażki.

Na mocy porozumienia wymuszonego na ludziach, maszyny zachowały na wyłączność cały kontynent Ameryki Północnej, skutecznie izolując się od reszty świata. Straciliśmy też Amerykę Południową, tym razem na rzecz Matki Natury – cały kontynent porasta ogromny las zwany Neo-Dżunglą zamieszkałą przez nowe, nieznane jeszcze gatunki roślin i zwierząt, a czasem stworzeń będącym czymś na pograniczu obu tych królestw.

Kolejną stratą jaka ludzkość poniosła w wyniku Trzeciej Wojny były bieguny, które uległy roztopieniu. W efekcie podniesienia się poziomu wody i bombardowań atomowych wiele wysp zostało skrytych pod powierzchnią wody.

Australia z kolei została uznana za bezludną. Wszyscy mieszkańcy najmniejszego kontynentu zginęli w nuklearnej pożodze lub na skutek chorób popromiennych. Choć nie zostało to w żaden sposób zweryfikowane, to do obecnej chwili do cywilizacji nie dotarła żadna oznaka życia z Australii.

Afryka zamieniła się w największy na Ziemi rejon walk. Bezustanne konflikty zbrojne pomiędzy poszczególnymi państwami toczą się na Czarnym Lądzie już od początku Trzeciej Wojny. Prawdopodobnie część ludzi żyjących w Afryce nie jest świadoma iż wojna z maszynami dobiegła końca. Główną przyczyną toczonych walk jest ogrom bogactwa naturalnego, ropa, diamenty, złoto i inne drogocenne zasoby skryte pod powierzchnią ziemi, ale też dysproporcja w dostępie do wody pitnej, leków, czy pożywienia. Często idzie to w parze z próbą zdobycia dominacji na danym terytorium. Rzadziej przyczynkiem walk są relikty Trzeciej Wojny, bowiem ludzkość zdążyła już zaadaptować do swych potrzeb większość technologii maszyn pozostawionej na wschodniej półkuli. Niekiedy do konfliktów włączają się też prywatne oddziały korporacji czy przedsiębiorców liczących na łatwy zysk z krwawej forsy. Czasem im się udaje, czasami padają jedną z tysięcy ofiar tego niebezpiecznego zakątka Ziemi.

Finalnie, ludzka cywilizacji skupiła się na odbudowie miast w Europie i Azji. Na zachodzie Europy powstał nowy kraj założony przez ludzi emigrujących z Ameryki Północnej – Nowa Kolumbia, której terytorium rozciąga się od wschodniej granicy Hiszpanii do zachodniej granicy Zjednoczonej Federacji Słowiańskiej – tworu powstałego z przyłączenia do Rosji wszystkich państw sąsiadujących z nią w Europie. Nowa Kolumbia zrzesza nie tylko imigrantów z USA ale też obywateli Europy Zachodniej: Francuzów, Niemców, Włochów, Belgów itd. Większość wielkich miast takich jak Paryż, Berlin, czy Londyn zyskały po wojnie przedrostki „Nowy” na znak rozpoczęcia  kolejnego rozdziału w historii.

Chiny także powiększyły swoje terytorium o państwa ościenne, wchłaniając Mongolię, Tajwan, Koreę i inne pomniejsze kraje. Na dzień dzisiejszy Państwo Środka jest najprężniej rozwijającym się krajem, jednocześnie najgęściej zaludnionym i najmocniej zurbanizowanym. Swoich sąsiadów asymilowały także Indie, które teraz są jednym z dużych graczy, wespół ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, które złączyły na swych terenach ludzkość z Iraku, Turcji, imigrantów z Egiptu i przedstawicieli wielu innych nacji bliskiego wschodu.

Za północną granicą Zjednoczonej Federacji Słowiańskiej powstał kolejny konglomerat – Unia Skandynawska jednocząca państwa chłodnej północy. Nieliczne kraje zachowały swoje granice w takim samym, lub podobnym kształcie w jakim były przed Trzecią Wojną (m.in. Wielka Brytania, Hiszpania).

Bonus #1: Rzut oka na sytuację geopolityczną w roku 2090, ponad dekadę po zakończeniu Trzeciej Wojny (A.D. 2079) – link.

Bonus #2 : poniżej cyfrowa prezentacja dotycząca historii ludzkości w okresie Trzeciej Wojny.

Zawau

About Zawau

W RPG najbardziej lubię eksperymentowanie z grą samą w sobie i poruszające, wciągające historie. Najlepsze sesje, to te, po których przez kilka następnych dni rozmyślasz nad tym, co Twoja postać powinna zrobić na kolejnej sesji.

View all posts by Zawau →
 • Maciek

  Niezły powrót do przeszłości z tym Bonus#1. Bonus#2 zaorał jednak wszystko inne. Bardzo klimat. Ciekawe co tam u Japończyków.

  • Andrzej

   No, graliśmy w to przeszło 6 lat temu, kawał czasu.
   A co do Japończyków, pewnie bulgoczą z dna oceanu.