Lochów Czar – wrażenia po lekturze Swords & Wizardry White Box

Swords & Wizardry
Swords & Wizardry White Box

RPGi mnie nie porywają. Ostatnio. Uwielbiam tę formę rozrywki, ale opasłe tomiska, złożone reguły to już nie dla mnie. Nie mam czasu. Jednak gdy przeglądając rzeczy w domu moich rodziców trafiłem na Swords & Wizardry przepadłem…

Wspomnień czar

Swords & Wizardry to klasyczny RPG nawiązujący według autorów do pierwszych wydań Dungeons & Dragons. Nie wiem bo nie było mnie wtedy na świecie. Najstarsze DnD jakie pamiętam to druga odsłona wersji Advanced i trzecia edycja. To były moje początki z poważnymi RPGami. Prowadziłem wtedy rozliczne przygody składające się na tasiemcowe kampanie bez końca. Mieliśmy śmieszne kostki, opasłe podręczniki i… ból głowy od tabel, zaklęć i modyfikatorów.

Gdy czytałem S&W wspomnienia odżyły. Wertowanie podręczników, szukanie lokalizacji na mapach, przygotowywanie scenariuszy z ogromną ilością statystyk. To było coś naprawdę ekstra, może by wrócić do tych pagórków leśnych, do tych łąk zielonych… Ale! Ból głowy był tym czynnikiem, który sprawił, że po DnD jako prowadzący raczej nie sięgnę. S&W dał mi nadzieję.

„Mniej zasad, więcej wyobraźni”

Swords & Wizardry bardzo przypomina DnD, ale jest prostszy, nawet rzekłbym niekiedy prostacki. Ma jednak czar gier retro. Statystyki w stylu DnD. Tylko trzy klasy do wyboru – wojownika, kapłana i maga. Kilka modyfikatorów. Jeden rzut obronny oraz tabelkę rozwoju bohatera do 10 poziomu. W podręczniku, który mieści mniej niż 70 stron zmieściły się wszystkie potrzebne do gry reguły. Kreacja bohatera, zasady prowadzenia gry, tabele ekwipunku, wykaz czarów. Mamy nawet bestiariusz i tabele skarbów. Słowem wszystko by dobrze się bawić.

Co prawda jeśli w życiu nie grałeś w RPG to prawdopodobnie ten podręcznik nie wyjaśni wszystkich niuansów, ale blade pojęcie wystarczy by czerpać z niego pełnymi garściami.

Grałbym w to!

Czuję, ze z klasycznymi RPGami jest jak z grami retro na stare konsole. Wydaje Ci się, że dawno z nich wyrosłeś, a mała iskra wystarczy by pokochać je na nowo. Swords & Wizardry to właśnie taka gra. Do tego jest dostępna za darmo, po polsku, w profesjonalnym PDFie. Czy można chcieć czegoś więcej? Można. Wiele materiałów do S&W jest dostępnych w sieci. Nowe potwory, klasy postaci itd. Maniacy mechaniki będą wniebowzięci.

Zbieraj ze mną punkty doświadczenia!

Jeśli podobnie jak ja czujesz klimat retro i chciałbyś czasem zagrać w klasycznego RPGa, oferuję się jako MG. Potrzebujemy stołu i kilku śmiesznych kostek. Obiecuję, że nikogo nie będzie boleć głowa. Chyba, że gobliny.

PDF z podręcznikiem po polsku
Swords & Wizardry White Box – edycja polska – ściągnij podręcznik w PDF

Sebko

About Sebko

Prowadzę emocjonujące sesje z bohaterami z krwi i kości. Dynamizm i elastyczność to elementy charakterystyczne dla mojego stylu. Uwielbiam wszelkie "zwinne" rozwiązania w grach fabularnych. Hołduję zasadzie minimum pracy maksimum zabawy..

View all posts by Sebko →