AMG VII – Postapokalipsa

Dlaczego tu Jesteś? Gdybyś żył/a w świecie bez prądu, czego by Ci najbardziej brakowało? Czym jest dla ciebie RPG?- z takimi pytaniami musieli zmierzyć się miłośnicy gier fabularnych, którzy wzięli udział w warsztatach prowadzonych przez Andrzeja Komorowskiego, Sebastiana Legenzę oraz Macieja Pawłowskiego. Tym razem organizatorzy Akademii Mistrzów Gry, zabrali nas w podróż do świata, w którym cywilizacja ludzka upadła a człowiek utracił kontrolę nad światem pogrążonym w wojnie i wyniszczeniu. Głównym celem uczestników było przetrwanie i odbudowa oraz stworzenie nowego porządku na zgliszczach poprzedniego.

Postapokalipsa – motyw przewodni warsztatów

Zegar odliczający czas do skończenia świata i trailer filmu ,,Droga” – tak rozpoczęła się kolejna edycja warsztatów RPG. Po krótkim zapoznaniu się i odpowiedzeniu na pytania organizatorów, uczestnicy wykazali się prawdziwą ,,burzą mózgów”, wymieniając się skojarzeniami związanymi z Postapokalipsą – motywem przewodnim zajęć. Podjęli również dyskusję dotyczącą gier, filmów i książek poruszających tematykę końca świata.

Tworzenie Enklaw – miejsc akcji, mieszkańców i postaci

Następnie zebrani podzieleni zostali losowo się na trzy grupy. Każda z nich musiała stworzyć swoją enklawę: nazwać ją, powiedzieć, co to za miejsce, jakich ma mieszkańców oraz opowiedzieć o genezie powstania. Po wstępnej prezentacji, każdy z biorących udział w warsztatach miał wcielić się w wymyśloną przez siebie postać i ją opisać – podać jej imię, wymyślić, czym się specjalizuje, oraz opowiedzieć, co by się stało, gdyby go zabrakło w jego enklawie. Później zebrani ciągnęli losy: kto wylosował kartkę z napisem ,,pech” przechodził do innej drużyny.

Próba dostania się do Edenu – raju nietkniętego przez wojnę i upadek cywilizacji

W międzyczasie skończyło się odliczanie do końca świata. Organizatorzy wyświetlili fragment filmu, na którym ludzie próbują dostać się do schronu, którym jest moskiewskie metro. Na tych, którym nie udało się wejść do środka czekała atomowa zagłada. W podobnej sytuacji znaleźli się też miłośnicy RPG: stanęli przed wejściem do Edenu – legendarnego schronu, którego szukali od dawna. Eden był miejscem o tyle wyjątkowym, że pozostał nietknięty przez wojnę, zniszczenie i upadek cywilizacji. Rada Starszych zarządzająca miastem potrzebowała ludzi, którzy odbudują w nim społeczeństwo na nowo. Grupy, które powstały z enklaw, musiały przekonać Radę, by to właśnie ich wybrano. Między ocalałymi powstała dyskusja, w której licytowali się o to, kto bardziej zasługuje na miejsce w ostatnim ,,przyczółku ludzkości”. Dzięki rozsądnej argumentacji uczestników, każdy z nich zyskał przychylność mieszkańców Edenu i zasilił szeregi ich społeczności.

To było ostatnie z ćwiczeń tej edycji AMG. Po nim nastąpiło podsumowanie warsztatu. Każdy z uczestników mógł wyrazić swoją opinię na temat spotkania. Zebrani otrzymali też do wypełnienia anonimowe ankiety, w których mogli ocenić prowadzących, całokształt zajęć i zasugerować tematykę dla kolejnych edycji.

Źródło tekstu: Piotrków Trybunalski BAI

Materiał video zrealizowany przez: Z Piotrkowa