Narzędzia dla Mistrzów Gry – Tabela Zaopatrzenia

Dzisiaj chcę dać Wam, Mistrzowie Gry, dobre narzędzie do sesji w klimatach postapokalipsy. Zakładam, że jeżeli sięgacie do tego typu settingów (Neuroshima, Apocalypse World etc.) to staracie się, żeby gracze mieli ograniczony dostęp do surowców, jedzenia, broni itd. W końcu chodzi o przetrwanie i dramat decyzji, które każą nam odpowiedzieć na pytanie: Co jest dla Ciebie ważniejsze? Zawartość plecaka czy towarzysze niedoli? Z doświadczenia wiem, że w światach, w których człowiekowi nie zostało już prawie nic, poza nienawiścią i nieufnością do drugiego człowieka, gracze bardzo lubią szukać zapasów i kombinować, co z nimi zrobić. Zaraz dostaniesz narzędzie, Mistrzu Gry, które podkręci jeszcze bardziej emocje i zaangażowanie uczestników Twoich sesji. Możesz użyć go w dowolnym momencie spotkania. Na początku albo na końcu. Wszystko zależy od Twoich potrzeb. 

Przed Tobą Tabela Zaopatrzenia.

Jak widzisz Tabela to bardzo proste narzędzie, które możesz edytować i dostosowywać do swoich potrzeb. Użyłem go do tej pory dwa razy i za każdym z nich gracze podchodzili do tego pomysłu bardzo entuzjastycznie. Wyobraź sobie te emocje, kiedy zastanawiają się, co umieścić w tabeli, a potem ich oczekiwanie, gdy rzucasz kośćmi żeby sprawdzić czy udało się zdobyć te przedmioty. Osobiście polecam dać im dowolność wyboru. Nie narzucaj im, co ma się znaleźć i nawet jeżeli chcą coś bardzo abstrakcyjnego nie odmawiaj. W końcu chodzi o trochę ryzyka, bo nawet jeśli zażyczą sobie „czołg” to jeszcze istnieje duża możliwość, że go nie dostaną. A nawet jeżeli, to czy mają do niego paliwo? Czy czołg będzie dla nich użyteczny czy będzie tylko meblem? Możliwości jest bardzo wiele, dlatego nawet w świecie postapo, gdzie wszystkiego jest mało, nie ograniczaj graczom wyboru.

Tabela doskonale sprawdza się na etapie planowania zadania. Pozwala ustalić listę niezbędnych rzeczy do realizacji misji/zadania (w naszym przypadku było to np. zaplanowanie zamachu stanu w Nowym Jorku w świecie Neuroshimy).

Powyższa Tabela jest prosta i mało skomplikowana. Chociaż w prostocie jest jej „siła” to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby eksperymentować z jej formułą. Jeżeli postanowisz wykorzystać ją na swoich sesjach daj znać, jak została przyjęta. A może dokonasz jakiś zmian w strukturze? Też z chęcią o tym poczytam.

Niestrawny

About Niestrawny

Jestem twoim bohaterem, gdy go potrzebujesz.

View all posts by Niestrawny →