Byty

15638_surrealistJak wcześniej powiedziałem, Świat Snów zamieszkują przeróżne istoty, zwane ogólnie Bytami. Mogą to być osoby z Twojego codziennego życia, obiekty fantazji seksualnych, zwierzęta, lub inne dziwne stworzenia.

Są to istoty powstałe z naszych marzeń, pragnień, fantazji, lęków; czyli ich mocą napędową jest nasza zbiorowa świadomość. Ujmując z grubsza, każda istota, która nie jest Śniącym to Byt. Na ogół Byty są stworzeniami o ograniczonej inteligencji. Mają dokładnie tyle rozumu, ile im potrzeba, aby spełniać swoją rolę, wyznaczoną im przez Sen. Sednem sztuki postępowania z Bytami jest to, by zrozumieć ich znaczenie i postąpić z nimi adekwatnie do ich roli.

Rzadko kiedy Byt jest zdolny wyjść poza ową rolę, jeszcze rzadziej ma do tego wystarczająco wiele sprytu. Jeśli Byt zrobi coś niezgodnego z jego rolą, to w większości wypadków jest to anomalia spowodowana jakimś czynnikiem zewnętrznym, lub ingerencją Śniącego, aniżeli nagłym przebłyskiem intelektu.

 

Spora część z nich jest pokojowa nastawiona wobec ludzi. Być może to kwestia naszego podświadomego pragnienia, by nasze wytwory były nam przyjazne, a może instynkt samozachowawczy (kwestia uzależnienia losów świata od Śniących), a może coś jeszcze innego. Wyjątkiem przeważnie są Mary, które – paradoksalnie – są stworzone by nas straszyć i ranić.

Jak pewnie wywnioskowaliście z ostatniego zdania, Byty również składają się z Kolorów. Przykładowy wilk będzie więc mieszaniną trzonu Primalisu i krztyny Reflectio. Dodaj marę, a pojawią się kły rekina i krwiste ślepia. Maźnij Oneirosem, a zyska umiejętność latania. Podobnie jak Sny większość z Bytów, nie jest monochromatyczna.

Nemezis

Istnieje specyficzny rodzaj Bytów, które można powołać do życia, nie będąc przy tym Animatorem. Może to też dotyczyć Bytów, które już istnieją. Główną cechą Nemezis, jest to, że pojawiają się w tych samych Snach, co Śniący, za którym podążają. Z początku jest to bezmyślna wędrówka, jednak Byt obdarzony taką mocą zaczyna się uczyć poprzez obserwację. A kiedy sztuczna istota zorientuje się, że jest tylko wytworem wyobraźni… Cóż, wtedy robi się naprawdę niemiło. Prędzej czy później musi dojść do konfrontacji między Śniącym, a Nemezis, które stworzył. I nie każdy z tej konfrontacji wychodzi żywy.

Mieszkańcy Szalonego Miasta

Jednak nie wszystkie byty są prymitywne i proste. W Szalonym Mieście można spotkać istoty zdolne nie tylko do samodzielnego myślenia, czy podejmowania niezależnych decyzji, a nawet bardziej subtelne i zaawansowane niż niektórzy spośród Śniących (nie obrażając owych Śniących, oczywiście). Kierują się one własnymi potrzebami, mają własny osąd na każdą sprawę i potrafią logicznie myśleć. Zarówno o tych Bytach, jak i Szalonym mieście można przeczytać w tym wpisie.

Szalone miasto

 

Dreamscape jest settingiem opartym na Into Dreams, o którym możecie poczytać na stronie autorów i stamtąd też ściągnąć podręcznik do tego systemu.

Jeśli ktoś ma jakieś wątpliwości, pytania, lub uwagi, nie krępujcie się ich wyrazić w komentarzach.

Zawau

About Zawau

W RPG najbardziej lubię eksperymentowanie z grą samą w sobie i poruszające, wciągające historie. Najlepsze sesje, to te, po których przez kilka następnych dni rozmyślasz nad tym, co Twoja postać powinna zrobić na kolejnej sesji.

View all posts by Zawau →
  • No, czekam i czekam na to Szalone Miasto. Kiedy się doczekam? :P Szkoda, że tak mało napisałeś o Nemezis, brzmi to ciekawie. Ta notka spowodowała skojarzenie do Matrixa Wachowskich, gdzie część społeczeństwa Macierzy to po prostu programy, które mają spełnić swoją funkcję.

    • Zawau

      A co byś chciał więcej wiedzieć o Nemezis?