Honor i Krew: Żuraw – podsumowanie

Sesja Honor i Krew: Żuraw miała koncentrować się wokół ślubu córki daimyo Misutookami, a samym daimyo Aokoi. Przywódca Misutookami wraz ze swoimi przybocznymi samurajami wyruszył do sąsiedniej prowincji. Wcześniej jednak ogłosił wyznanie Furaito Katy – samuraj postanowił odejść przez popełnienie seppuku gdy tylko będzie miał dość sił by podnieść się z łóżka.

Udział wzięli:

 • DocMuerte jako Itte Seikaku (Hatamoto klanu Misutookami)
 • Niestrawny jako Kage Hiramatsu (Oniwaban klanu Misutookami)

Rekrutacja do sesji: Honor i Krew: Żuraw

Za namową Kage Hiramatsu spalono ogromne połacie lasu dzielącego prowincje Aokoi i Misutookami. „Nie mogą nas dzielić żadne granice jeśli mamy stać się jednym klanem” – to słowa Daimyo. Jednocześnie skończył się problem z roninami, którzy z lasów uczynili swoje schronienie.

Na domiar złego nigdzie nie było śladu ani po Ishodzie (Karo Misutookami), ani po Hanabirze (Płatek, gejsza, wybranka Daimyo Misutookami).

Wszystko szło zgodnie z tradycją, powitanie, zaślubiny. Itte Seikaku odkrył, że w pokoju, który wyznaczono mu na spoczynek przebywała Hanabira. Szybkie śledztwo wykazało, że 3 dni temu w pałacu mogli gościć zarówno Ishoda jak i Hanabira. Gdy tylko samurajowie mieli pierwszy szok za sobą, nastał drugi. Przedstawiciel bractwa Amidy zaatakował Kage Hiramatsu. Wcześniej Kage wraz z mistrzynią szpiegów Aokoi – Michiru Yukari ustalił warunki przekazania informacji o Nagoyi. Kage cudem uniknął śmierci.

Po tych wydarzenia Daimyo nakreślił swoim samurajom jasno swój plan. Ślub ma się odbyć za wszelką cenę, a jego córka ma urodzić potomka. Jeśli okaże się on chłopcem Kage-sama ma zadbać o szybką śmierć Daimyo Aokoi. W ten sposób prowincja naturalnie stanie się częścią Misutookami.

Wśród ogólnej radości rozpoczęto ceremonię ślubną. Nad spokojnym przebiegiem czuwali samurajowie Misutookami. Wkrótce po złożeniu uroczystej przysięgi pojawił się posłaniec Fuyukuren (Zimowych Żurawi). Był to „stary znajomy” samurajów, ongiś ronin, dzisiaj członek Fuyukuren – Ikari Tanagawa. Daimyo widział dla niego jedno przeznaczenie śmierć. O rychłe zejście z tego świata zadbał Ashigaru Itte Seikaku. Posłaniec niósł jednak głowę posła Aokoi, była to jednoznaczna zapowiedź wojny z Żurawiami.

Wkrótce kraj obiegła wieść o „Bitwie o rzekę”. Niemal tydzień walk, w których dowodził młody, lecz doświadczony Hatamoto Itte Seikaku, a swym podstępnym wykończeniem wrogiego Hatamoto wsławił się Kage naprawdę nie wygrał nikt. Z pozycji obrońcy Aokoi wespół z Misutookami zyskali konieczną w wojnie przewagę nad Żurawiami. Stracili jednak Daimyo Aokoi i wielu ludzi, a prowincja przez wiele tygodni będzie podnosić się z ruin. Działania wojenne trwałyby zapewne jeszcze długo gdyby nie posłaniec w towarzystwie Yojimbo Fuyukuren – Ishoda. Seneszal Misutookami wynegocjował pokój, oddając w ręce Żurawi Hanabirę. Odtąd jego i jej życie stało się gwarancją pokoju. Jeśli Ishoda zginie, zginie również Hanabira.

„Bitwa o rzekę” zrodziła jednak wnuka Daimyo Misutookami. Przywódca Wilków musiał jednak przełknąć łyżkę dziegciu. Kage Hiramatsu przyznał, że córka jego Pana, wdowa po daimyo Aokoi powiła syna mistrza szpiegów. Tę zniewagę Oniwaban przypłacił życiem, a jego głowa zdobiła odtąd trakt wiodący do prowincji Żurawi.

Prawdy –  z gry

Samuraj Rakuyo

 • nigdy nie będzie tak dobry
 • stara się jako może
 • w ocenie Ashigaru, nie zasłuży sobie na tytuł kata Misutookami
 • ale nie czuje się jak w domu (tęskni za Meyosemi)

Karczma i Ishoda

 • niewyslane listy miłosne (perwersyjne) do kobiety, do Hanabiry
 • ujawnione dobra: sukna, kobiece szaty

Michiru (Oniwaban klanu Aokoi)

 • była gejszą i swoimi udami otworzyła sobie
 • jej brat jest dowódcą jednego z odłamów klanu Fukuro (Sowy, północna prowincja od Misutookami)
 • po śmierci Kage przekaże informacje na temat możliwej przeprawy do Nagoyi samurajowi Rakuyo
 • Kadomi – gra w bierki, na którą Michiru zaprasza ludzi, których w ten sposób ostrzega przed podejmowaniem ryzykownych kroków

Kage Hiramatsu

 • Jego tajemnica: Był członkiem Bractwa Amidy: trzeci od końca czyli siódmy

Prawdy pośrednie

Te prawdy wynikają z kontekstu ostatniej sesji, nie wszystkie zostały wypowiedziane bezpośrednio. Niektóre z nich są bezpośrednim następstwem wydarzeń z gry

 • Mistrz Akira – po śmierci swego Pana odebrał sobie życie
 • Furaito Kata – popełni seppuku gdy tylko będzie mógł to uczynić z honorem
 • Itte Seikaku – będzie opiekunem starszego syna Furaito oraz jego żony, zabierze ich do prowincji Meyosemi, gdzie wszyscy spędzą najbliższe lata.
 • Seikaku otrzymuje tytuł Hatamoto zjednoczonych prowincji Aokoi, Meyosemi oraz Misutookami.
 • Prowincja Aokoi została przyłączona do Misutookami
 • Michiru Yukari przenosi się do pałacu Misotookami by pełnić rolę Mistrza Szpiegów dla swego nowego pana
 • Daimyo Misutookami stał się Łagodny
 • Zachowany Honor: 10!
Sebko

About Sebko

Prowadzę emocjonujące sesje z bohaterami z krwi i kości. Dynamizm i elastyczność to elementy charakterystyczne dla mojego stylu. Uwielbiam wszelkie "zwinne" rozwiązania w grach fabularnych. Hołduję zasadzie minimum pracy maksimum zabawy..

View all posts by Sebko →
 • Niestety, ale ten opis nijak ma się do tego, co działo się na sesji (nie da się ubrać słów w te emocje, co nam towarzyszyły, niestety).
  Kage gdzieś po pierwszej godzinie wiedział, że czeka go trudny wybór. Dlatego wprawił w ruch plany w planach, wewnątrz planów. Był niczym mentat. Każda jego decyzja skutkowała lawiną zdarzeń, nad którymi panował! Nie przewidział jednak pewnych zdarzeń: Ishody, zmuszenia go do wyjawienia swej tajemnicy. Nie wytrzymał też hańby, jaką się okrył. Jego koniec musiał taki być. Samuraj nie mógł żyć z dwiema hańbami na raz, nieważne jak mocno przyczynił się do uczynienia jego Daimyo panem trzech prowincji.

  Myślę, że dobrze zrobiłeś wybierając Michiru na Mistrza Szpiegów trzech prowincji. Chociaż jest lekkomyślna i arogancka, to zdradza potencjał, który przy odpowiednim treningu może okazać się bardzo cenny. Myślę, że nawet sam Daimyo nieraz odczuje brak swojego starego Mistrza Szpiegów i jego rad.

  Najlepsza sesja od początku roku.

  • Wiesz, nie mogłem sobie pozwolić na transkrypcję wczorajszej opowieści. To tylko suche fakty jak sam zauważyłeś. Myślę, że zarówno pod względem narracji, konstrukcji historii i przede wszystkim gry Waszych postaci to naprawdę jedna z lepszych moich sesji.

   Andrzej. Jeśli to czytasz – żałuj, że Cię nie było. Ja żałuję, brakowało Twego głosu w kilku sprawach.

   • Wiem. Mógłbyś nawet władać piórem jak Sienkiewicz i nie dałbyś rady. Nie oczekiwałem tego. Ale kurde, powtórzyć taką sesję!

    Jakie plany teraz? Tokyo czy Hik?

    • Dla jednych lepiej, dla drugich gorzej. Tokyo-7